# R4F2164VTE34V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R4F2164VTE34V
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r4f2164vte34v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r4f2164vte34v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, LPC, SCI
- **Core Processor:** H8S/2600
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 8x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 95
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 75°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 512KB (512K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 40K x 8
- **Speed:** 34MHz
- **Supplier Device Package:** 144-TQFP (16x16)
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V