# R4E280-AA09-20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R4E280-AA09-20
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r4e280-aa09-20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r4e280-aa09-20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protection (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 86°F (-25 ~ 30°C)
- **Power (Watts):** 125W
- **RPM:** 1400 RPM
- **Size:** Round - 280mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 112.0mm