# R4E250-AH01-05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R4E250-AH01-05
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r4e250-ah01-05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r4e250-ah01-05#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/47/8498472-381-3548-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 547.0 CFM (15.32m³/min)
- **Approval Agency:** CCC, CE, EAC
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Noise:** 64.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 43.00W
- **RPM:** 1600 RPM
- **Size:** Round - 250mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads with Splice Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 99.00mm