# R4E250-AB01-25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R4E250-AB01-25
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r4e250-ab01-25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r4e250-ab01-25#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/07/8498074-381-2657-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 560.0 CFM (15.68m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Ingress Protection:** IP44
- **Noise:** 60.0dB(A)
- **Power (Watts):** 85.0W
- **Size:** Round - 250mm Dia
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 5 lbs (2.3 kg)
- **Width:** 99.00mm