# R4E225-AT15-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R4E225-AT15-10
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r4e225-at15-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r4e225-at15-10#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/44/8498446-381-3547-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 131°F (-25 ~ 55°C)
- **Power (Watts):** 43.00W
- **RPM:** 1660 RPM
- **Size:** Round - 225mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads with Splice Terminals
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 99.00mm