# R474R347050A1KV057
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R474R347050A1KV057
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r474r347050a1kv057
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r474r347050a1kv057#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/44/82/2144824-399-12712-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.870" (22.10mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** AEC-Q200, X1
- **Size:** 1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)