# R3G190-RD45-03
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R3G190-RD45-03
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r3g190-rd45-03
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r3g190-rd45-03#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/38/8497382-381-2791-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 573.9 CFM (16.07m³/min)
- **Approval Agency:** UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Electronic Commutation (EC)
- **Ingress Protection:** IP54 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 72.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 169W
- **RPM:** 4120 RPM
- **Size:** Round - 190mm Dia
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 3 lbs (1.4 kg)
- **Width:** 90.70mm