# R3G175-AF01-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R3G175-AF01-02
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r3g175-af01-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r3g175-af01-02#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CCC, CE, EAC
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -22 ~ 140°F (-30 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 78.0W
- **RPM:** 4070 RPM
- **Size:** Round - 175mm Dia
- **Termination:** 3 Wire Leads, 4 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 95.00mm