# R3G133-AE17-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R3G133-AE17-02
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r3g133-ae17-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r3g133-ae17-02#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** GOST, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Ingress Protection:** IP44
- **Noise:** 75.0dB(A)
- **Power (Watts):** 37.00W
- **RPM:** 4350 RPM
- **Size:** Round - 133mm Dia
- **Termination:** 3 Wire Leads, 3 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 110.0mm