# R32-11A10-120L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R32-11A10-120L
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Time Delay Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r32-11a10-120l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r32-11a10-120l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 10A @ 120VAC/30VDC
- **Function:** Off-Delay
- **Relay Type:** Mechanical Relay
- **Termination Style:** Plug In, 11 Pin (Octal)
- **Voltage:** 120VAC