# R2S175-AB60-38
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2S175-AB60-38
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2s175-ab60-38
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2s175-ab60-38#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/49/8497492-381-2544-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 253.0 CFM (7.08m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Noise:** 54.0dB(A)
- **Power (Watts):** 65.0W
- **Size:** Round - 175mm Dia
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 2 lbs (907.2 g)
- **Width:** 62.00mm