# R2S175-AB56-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2S175-AB56-01
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2s175-ab56-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2s175-ab56-01#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/42/8498427-381-3540-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CCC, CE, EAC
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP20
- **Operating Temperature:** -13 ~ 131°F (-25 ~ 55°C)
- **Power (Watts):** 51.0W
- **RPM:** 2300 RPM
- **Size:** Round - 175mm Dia
- **Termination:** 3 Wire Leads with Splice Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 69.00mm