# R2S150-AA08-29
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2S150-AA08-29
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2s150-aa08-29
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2s150-aa08-29#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Ingress Protection:** IP22
- **Operating Temperature:** 167°F (75°C)
- **Power (Watts):** 43.00W
- **RPM:** 2200 RPM
- **Size:** Round - 150mm Dia
- **Termination:** 2 Wire Leads with Splice Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 106.7mm