# R2E225-RA92-09
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E225-RA92-09
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e225-ra92-09
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e225-ra92-09#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 415.2 CFM (11.63m³/min)
- **Approval Agency:** CCC, CE, EAC
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 149°F (-25 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 210W
- **RPM:** 2600 RPM
- **Size:** Round - 225mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads with Splice Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 99.00mm