# R2E225-RA40-21
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E225-RA40-21
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e225-ra40-21
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e225-ra40-21#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/36/8497363-381-2785-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 788.7 CFM (22.08m³/min)
- **Approval Agency:** UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Ingress Protection:** IP44
- **Noise:** 76.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -13 ~ 104°F (-25 ~ 40°C)
- **Power (Watts):** 225W
- **RPM:** 2700 RPM
- **Size:** Round - 225mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 5 lbs (2.3 kg)
- **Width:** 99.00mm