# R2E225-BE51-09
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E225-BE51-09
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e225-be51-09
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e225-be51-09#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/37/8497373-381-2546-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 756.0 CFM (21.17m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Noise:** 75.0dB(A)
- **Power (Watts):** 185W
- **Size:** Round - 225mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 6 lbs (2.7 kg)
- **Width:** 107.0mm