# R2E225-AX52-16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E225-AX52-16
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e225-ax52-16
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e225-ax52-16#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 104°F (-25 ~ 40°C)
- **Power (Watts):** 165W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Round - 225mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads with Splice Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 85.00mm