# R2E220-AA40-23
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E220-AA40-23
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e220-aa40-23
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e220-aa40-23#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/35/8497351-381-1109-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 530.0 CFM (14.84m³/min)
- **Approval Agency:** CCC, CE, CSA, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Noise:** 74.0dB(A)
- **Power (Watts):** 100W
- **RPM:** 2550 RPM
- **Size:** Round - 220mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 2.9 lbs (1.3 kg)
- **Width:** 71.00mm