# R2E190-RA50-21
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E190-RA50-21
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e190-ra50-21
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e190-ra50-21#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/36/8497363-381-2785-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 341.4 CFM (9.56m³/min)
- **Approval Agency:** UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 167°F (-25 ~ 75°C)
- **Power (Watts):** 70.0W
- **RPM:** 2450 RPM
- **Size:** Round - 190mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 2.6 lbs (1.2 kg)
- **Width:** 68.50mm