# R2E190-AO50-16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E190-AO50-16
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e190-ao50-16
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e190-ao50-16#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/99/34/8499341-381-2402-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 365.0 CFM (10.22m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Noise:** 64.0dB(A)
- **Power (Watts):** 75.0W
- **RPM:** 2700 RPM
- **Size:** Round - 190mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 2.7 lbs (1.2 kg)
- **Width:** 63.00mm