# R2E190-AO26-30
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E190-AO26-30
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e190-ao26-30
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e190-ao26-30#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CCC, CE, CSA, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 131°F (-25 ~ 55°C)
- **Power (Watts):** 80.0W
- **RPM:** 2700 RPM
- **Size:** Round - 190mm Dia
- **Termination:** 3 Position Rectangular Connector
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 68.50mm