# R2E175-AO79-14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E175-AO79-14
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e175-ao79-14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e175-ao79-14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 158°F (-25 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 75.0W
- **RPM:** 2500 RPM
- **Size:** Round - 175mm Dia
- **Termination:** 3 Wire Leads with Splice Terminals, 4 Wire Leads with Splice Terminals
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 69.50mm