# R2E175-AO79-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E175-AO79-12
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e175-ao79-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e175-ao79-12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/49/8497492-381-2544-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 320.0 CFM (8.96m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Noise:** 67.0dB(A)
- **Power (Watts):** 75.0W
- **Size:** Round - 175mm Dia
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 3 lbs (1.4 kg)
- **Width:** 62.00mm