# R2E175-AO77-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E175-AO77-12
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e175-ao77-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e175-ao77-12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/49/8497492-381-2544-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 320.0 CFM (8.96m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protection (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Noise:** 67.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -40 ~ 176°F (-40 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 80.0W
- **RPM:** 2550 RPM
- **Size:** Round - 175mm Dia
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 3 lbs (1.4 kg)
- **Width:** 62.00mm