# R2E175-AC91-05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E175-AC91-05
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e175-ac91-05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e175-ac91-05#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/30/8498306-381-3115-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 270.7 CFM (7.58m³/min)
- **Approval Agency:** CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protection (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** 70°C
- **Power (Watts):** 70.0W
- **RPM:** 2850 RPM
- **Size:** Round - 175mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 400VAC
- **Width:** 63.00mm