# R2E175-AC77-15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E175-AC77-15
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e175-ac77-15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e175-ac77-15#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/72/8497725-381-3499-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CCC, CE, CSA, EAC, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13°F (-25°C)
- **Power (Watts):** 70.0W
- **RPM:** 2900 RPM
- **Size:** Round - 175mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads with QC Receptacles
- **Voltage:** 230VAC