# R2E160-AY47-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E160-AY47-10
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e160-ay47-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e160-ay47-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protection (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 95°F (-25 ~ 35°C)
- **Power (Watts):** 290W
- **RPM:** 2200 RPM
- **Size:** Round - 160mm Dia
- **Static Pressure:** 0.401 in H2O (100.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 97.50mm