# R2E140-AE77-05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E140-AE77-05
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e140-ae77-05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e140-ae77-05#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CCC, CE, EAC
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 95°F (-25 ~ 35°C)
- **Power (Watts):** 115W
- **RPM:** 1500 RPM
- **Size:** Round - 140mm Dia
- **Static Pressure:** 0.201 in H2O (50.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads with Splice Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 2.4 lbs (1.1 kg)
- **Width:** 72.00mm