# R2E133-RA29-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E133-RA29-02
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e133-ra29-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e133-ra29-02#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CCC, CSA, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protection (TOP)
- **Ingress Protection:** IP42
- **Operating Temperature:** -13 ~ 158°F (-25 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 27.00W
- **RPM:** 3200 RPM
- **Size:** Round - 133mm Dia
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 55.50mm