# R2E133-BH72-13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E133-BH72-13
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e133-bh72-13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e133-bh72-13#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/41/8498418-381-2710-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 203.0 CFM (5.68m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Noise:** 66.0dB(A)
- **Power (Watts):** 30.00W
- **Size:** Round - 133mm Dia
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 1.5 lbs (680.4 g)
- **Width:** 91.00mm