# R2E133-BH66-05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E133-BH66-05
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e133-bh66-05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e133-bh66-05#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/29/8498296-381-3112-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CCC, CE, EAC
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 27.00W
- **RPM:** 3300 RPM
- **Size:** Round - 133mm Dia
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 1.5 lbs (680.4 g)
- **Width:** 91.00mm