# R2E108-AG63-05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2E108-AG63-05
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2e108-ag63-05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2e108-ag63-05#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CCC, CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protection (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** 176°F (80°C)
- **Power (Watts):** 35W
- **RPM:** 1850 RPM
- **Size:** Round - 108mm Dia
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 63.00mm