# R2D220-AB02-11
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2D220-AB02-11
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2d220-ab02-11
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2d220-ab02-11#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 695.0 CFM (19.46m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers, 3 Phase
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** 158°F (70°C)
- **Power (Watts):** 70.0W, 110W
- **RPM:** 995/1180 RPM
- **Size:** Round - 220mm Dia
- **Termination:** 1 Wire Lead with Ring Terminal, 3 Wire Leads with QC Receptacles
- **Voltage:** 400/440VAC
- **Width:** 104.0mm