# R2920-100-60-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2920-100-60-R
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2920-100-60-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2920-100-60-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.1 A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 410 mΩ
- **Size:** 0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
- **Thickness (Max):** 0.067" (1.70mm)
- **Time to Trip:** 500 ms
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 60V