# R28-11D10-24K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R28-11D10-24K
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Time Delay Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r28-11d10-24k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r28-11d10-24k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 10A @ 120VAC/30VDC
- **Function:** On-Delay
- **Relay Type:** Mechanical Relay
- **Termination Style:** Plug In, 8 Pin (Octal)
- **Voltage:** 24VDC