# R26-32.768-12.5-SMD-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R26-32.768-12.5-SMD-TR
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r26-32-768-12-5-smd-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r26-32-768-12-5-smd-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 35 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.240" (6.10mm)
- **Load Capacitance:** 12.5pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.075" Dia (1.90mm)