# R2520-16.000-10-1010-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2520-16.000-10-1010-TR
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2520-16-000-10-1010-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2520-16-000-10-1010-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 150 Ω
- **Frequency:** 16 MHz
- **Frequency Stability:** ±10ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Load Capacitance:** 10pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)