# R2016-19.440-8-1025-EXT-TR-N1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R2016-19.440-8-1025-EXT-TR-N1
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r2016-19-440-8-1025-ext-tr-n1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r2016-19-440-8-1025-ext-tr-n1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 150 Ω
- **Frequency:** 19.44 MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.020" (0.50mm)
- **Load Capacitance:** 8pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)