# R1G225-AG15-11
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R1G225-AG15-11
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r1g225-ag15-11
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r1g225-ag15-11#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 115 W
- **RPM:** 2850 RPM
- **Size:** Round - 225mm Dia
- **Termination:** 4 Position Rectangular Connector
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 107.0mm