# R1G220-AB73-52
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R1G220-AB73-52
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r1g220-ab73-52
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r1g220-ab73-52#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/08/78/8508780-381-3111-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 597.4 CFM (16.73m³/min)
- **Approval Agency:** CCC, CSA, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 73.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 100 W
- **RPM:** 3100 RPM
- **Size:** Round - 220mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 3.1 lbs (1.4 kg)
- **Width:** 71.00mm