# R1B131350R0F5BT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R1B131350R0F5BT
- **Manufacturer:** TTM Technologies, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r1b131350r0f5bt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r1b131350r0f5bt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** RF, High Frequency
- **Height:** 0.017" (0.43mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 50 Ω
- **Size:** 0.050" L x 0.050" W (1.27mm x 1.27mm)
- **Supplier Device Package:** 1313
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%