# R1A100550R0J5C0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R1A100550R0J5C0
- **Manufacturer:** TTM Technologies, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r1a100550r0j5c0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r1a100550r0j5c0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** RF, High Frequency
- **Height:** 0.012" (0.31mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 50 Ω
- **Size:** 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
- **Supplier Device Package:** 1005
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%