# R1A060350R0G5AR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R1A060350R0G5AR
- **Manufacturer:** TTM Technologies, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r1a060350r0g5ar
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r1a060350r0g5ar#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** RF, High Frequency
- **Height:** 0.012" (0.31mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 50 Ω
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Supplier Device Package:** 0201
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±2%