# R150G2-051-D0560
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R150G2-051-D0560
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r150g2-051-d0560
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r150g2-051-d0560#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 12.6 CFM (0.353m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 72.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -22 ~ 122°F (-30 ~ 50°C)
- **Power (Watts):** 81.6 W
- **RPM:** 6000 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 3.000 in H2O (747.3 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 50.80mm