# R15-2013-23-5230-WTL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R15-2013-23-5230-WTL
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r15-2013-23-5230-wtl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r15-2013-23-5230-wtl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 32.5 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 230VAC
- **Contact Form:** 3PDT (3 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 184 VAC
- **Operate Time:** 12 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 440VAC - Max
- **Termination Style:** Plug In, 11 Pin (Octal)