# R14-11A10-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R14-11A10-24
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r14-11a10-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r14-11a10-24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 24VAC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 15 A
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 25 ms
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)