# R1238Y12BPLB2-7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R1238Y12BPLB2-7
- **Manufacturer:** Micronel USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r1238y12bplb2-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r1238y12bplb2-7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 167.7 CFM (4.70m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Protection
- **Noise:** 53.0dB(A)
- **Power (Watts):** 19.2 W
- **RPM:** 4200 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.706 in H2O (175.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.00mm