# R1225Y24BPLB2-7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R1225Y24BPLB2-7
- **Manufacturer:** Micronel USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r1225y24bplb2-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r1225y24bplb2-7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 129.4 CFM (3.62m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Protection
- **Noise:** 51.0dB(A)
- **Power (Watts):** 7.92 W
- **RPM:** 4200 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.534 in H2O (133.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 25.00mm