# R11-62-15.0A-B121IV-V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R11-62-15.0A-B121IV-V
- **Manufacturer:** SENSATA
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Circuit Breakers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r11-62-15-0a-b121iv-v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r11-62-15-0a-b121iv-v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/23/12/24/2312241-723-1311-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Rocker
- **Approval Agency:** UL1077
- **Breaker Type:** Magnetic (Hydraulic Delay)
- **Current Rating (Amps):** 15A
- **Illumination:** Red
- **Illumination Voltage (Nominal):** 250V
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Poles:** 1
- **Voltage Rating:** 125 V