# R10-E1X6-115V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R10-E1X6-115V
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r10-e1x6-115v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r10-e1x6-115v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/49/12864995-PB125-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 115VAC
- **Contact Form:** 6PDT (6 Form C)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 5 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 86 VAC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 75°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Switching Voltage:** 120VAC, 30VDC - Max